Môj stret so smeráckou štátnou správou

Autor: Ivan Švajlen | 16.2.2020 o 20:47 | Karma článku: 3,27 | Prečítané:  326x

Príbeh je pravdivý. Mená zmenené kvôli zachovaniu anonymity. Aj keď tie anonymity spôsobili ostrakizovanie mojej osoby len preto, lebo som si dovolil nesúhlasiť a mať svoj vlastný názor. Nuž do volieb žijeme v tomto úpadku. 

Pred cca 2 rokmi som pracoval v jednej súkromnej strednej škole vo Zvolene. Riaditeľka (kapitola sama o sebe) ma navrhla za PMK (predsedu maturitnej komisie) anglického jazyka. Tieto "funkcie" deleguje Odbor školstva na OÚ. Tu v BB má SOŠ pod palcom p. A a gymnáziá má na starosti p. B.

A tak prišiel menovací dekrét, v ktorom ma menovali na školu v LUČENCI, aj keď si boli dobre vedomí, že bývam v Banskej Bystrici, čo je približne do 100 km od LC. A tak som sa ohradil a priamo napísal p. A email, citujem:

"Dobrý deň, p. A,
poprosím vás, aby ste moje miesto PMK anglického jazyka na v Lučenci nahradili iným vyučujúcim anglického jazyka v rámci škôl v pôsobnosti BBSK. Ja som Bystričan a jednoducho odmietam cestovať takmer 100 kilometrov do LC. Vopred vám píšem a myslím to naozaj vážne, že 15. 3. 20XX do Lučenca cestovať nebudem. Dávam vám to vedieť včas, tak vás poprosím, aby ste to v rámci vašich kompetencií vyriešili."

(Email som posielal mesiac vopred.)

Na môj email nereagovala. Veď štábna kultúra sa už dávno nenosí. Zareagovala ale riaditeľka školy, ktorá si ma následne zavolala a žiadala odo mňa vysvetlenie toho, AKO SOM SI TOTO MOHOL DOVOLIŤ BEZ JEJ VEDOMIA, čo v preklade znamená: "Čo si to dovoľujete mať vlastný názor?" Bodkou za účinkovaním na jej škole bola vyhrážka kárnym opatrením... Vtedy som sa dvihol a šiel si napísať výpoveď.

Ale situácia sa dostala do roviny absurdity fungovania školstva v roku 20XX síce už na inej škole. Taktiež nastala situácia, že ma riaditeľ navrhol za PMK. Tentokrát mi do očí klamal - keď som sa pýtal, kde je môj dekrét -, že ešte neprišiel. Pritom ostatným už dekréty prišli. Nedalo mi, zistil som si to iným spôsobom a výsledkom bolo, že za PMK ma nemenovali nevedno prečo. Nakoniec, keď som si zbalil tašku aj na tejto škole, dozvedel som sa, že údajne p. A zasiahla slovami, citujem: "Švajlena v žiadnom prípade, on je PROBLÉMOVÝ".

A tak ma pomenovali: som problémový. Áno, som "problémový" - (lebo) - mám svoj názor, som kriticky a autonómne mysliaca bytosť. Ak mi niečo nevyhovuje, pomenujem to a poviem priamo, taktiež viem povedať NIE (v závislosti od situácie a jej aspektov aj veľmi rázne).

Príspevok ponúka náhľad do situácie zo života. Nie je to sťažnosť ani nárek. Je to aj odraz doby, ale aj odraz toho, ako to funguje v školách. Ak máte názor a podporíte ho logickými argumentami, STE PROBLEMOVÍ. Ak ho nemáte/nechcete mať, ste "ve vačku, výplatka ide, držíte hubu pekne v stáde, šécko je, jak má byť".

Volám sa Ivan Švajlen, som kandidátom do NRSR vo voľbách 2020 za Demokratickú stranu pod číslom 53. Školstvo je moja vášeň, a preto píšem články o tom, čo ste možno o školstve nevedeli. Našu stranu môžete podporiť lajkom TU a na Instagrame TU

Rovnosť šancí v školstve 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť.  

Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jeden deň niečo povie, na druhý to už neplatí. Premiér Igor Matovič

Je to pozostatok jeho opozičnej politiky, vraví Mesežnikov.

Cynická obluda

Oklamaný Matovič

Takto to vyzerá, keď si niekto pri deklarovaní túžby dostať sa z opozície k moci neprečíta písmenká pod čiarou.


Už ste čítali?